Podwyższenie alimentów / obniżenie alimentówW dzisiejszym artykule poruszymy tematykę zmiany obowiązku alimentacyjnego, tj. podwyższenia alimentów lub obniżenia alimentów. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że można wystąpić do Sądu o podwyższenie alimentów bądź ich obniżenie. Zgodnie z przepisami ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (art. 138) „W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.”
Jak wskazywaliśmy w jednym z poprzednich artykułów wyznacznikiem wysokości obowiązku alimentacyjnego zobowiązanego są jego możliwości majątkowe i zarobkowe oraz usprawiedliwione potrzeby uprawnionego (art. 135 § 1 k.r.o.). Sąd orzekający o obowiązku alimentacyjnym i jego wysokości bada w toku postępowania nie tylko możliwości majątkowe zobowiązanego usprawiedliwione potrzeby uprawnionego ale także możliwości majątkowe rodzica z którym mieszkają dzieci, wykonywanie kontaktów przez zobowiązanego oraz zakres osobistych starań o utrzymanie lub wychowanie osoby uprawnionej. Adwokat Natalia Seweryn niejednokrotnie prowadziła sprawy, w których pierwotnie zasądzona kwota alimentów nijak się miała do aktualnych okoliczności z uwagi na wskazaną w art. 138 k.r.o. zmianę stosunków. Definicja zmiany stosunków wywodzona jest z orzecznictwa Sądu Najwyższego, który wskazuje, że przy ocenie, czy zachodzą przesłanki do zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego w myśl art. 138 k.r.o., należy brać pod uwagę wszelkie okoliczności mogące świadczyć o zmianie stosunków, a zwłaszcza możliwości zarobkowych i majątkowych stron. Wskazywana powyżej zmiana stosunków obejmuje dwa obszary: usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego.
Nie bez znaczenia jest również wzrost cen i podatków jaki miał miejsce od pierwotnego ustalenia wysokości alimentów co ma takie znaczenie, że za zasądzoną kwotę można zaspokoić potrzeby w mniejszym stopniu niż w momencie ustalanie tej kwoty. Jeśli zaś chodzi o sam proces sądowy w zakresie zmiany obowiązku alimentacyjnego to w jego toku Sąd porównuje stosunki obecne z warunkami i okolicznościami, które istniały uprzednio i były podstawą ustalenia alimentów w sprawie poprzedniej. Co ważne, wszczęcie postępowania przed sądem jest bezpłatne, tj. przepisy nie przewidują konieczności dokonania opłaty sądowej. Prawo rodzinne to jedna ze specjalizacji naszej Kancelarii. W ramach prowadzonych przez nas spraw duża część obejmuje alimenty w tym zmiany wysokości obowiązku alimentacyjnego (zarówno podwyższenie alimentów jak i obniżenie alimentów). Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Przeanalizujemy Twoją sprawę i znajdziemy najlepsze rozwiązanie.
0 Comments
Leave a Reply. |
Kategorie
All
Archiwalne wpisy
December 2022
|
|
TELEFON
|
663 780 303
536 044 900 |
adwokat Natalia Seweryn
adwokat Maciej Rylski |